Ponieważ od jakiegoś czasu pracuję jako deweloper oprogramowania w Szwajcarii, chciałbym się podzielić z Wami moim doświadczeniem z tego kraju i wymienić kilka wad i zalet oraz podsumować go biorąc pod uwagę pracę w tym zawodzie.

Szwajcaria przede wszystkim jeśli chodzi o usługi kojarzy się głównie z finansami i trudno się dziwić biorąc pod uwagę fakt, że frank jest uważany za jedną z najstabilniejszych walut na świecie. Ciągnie to za sobą duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze finansowym, jak i również wszelkiego rodzaju innych specjalistów w tym właśnie programistów. Nie ma co ukrywać, pracy jest dużo, pracowników oczywiście brakuje, ale czy to oznacza, że każdy mający dość pracy na polskim rynku IT jest w stanie dostać ciepłą posadę z kilkukrotnie wyższym wynagrodzeniem niż w Polsce? Niekoniecznie.

Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, że znalezienie pracy na rynku szwajcarskim mieszkając w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Szwajcarzy wolą zapraszać na rozmowy osoby przebywające aktualnie na ich terenie oraz mające załatwione wszelkie formalności takie jak ubezpieczenie oraz pozwolenie o pracę. Również wiele ofert wymaga od potencjalnego kandydata znajomości języka niemieckiego (w przypadku innych kantonów ich odpowiednika). Nie znaczy to, że dostanie pracy w Szwajcarii jest niemożliwe. Jest dużo firm poszukujących kandydatów na rynek szwajcarski również z pakietami relokacyjnymi. Ponadto korporacje posiadające swoje oddziały w Polsce oferują swoim pracownikom transfer do innego państwa w tym również do Szwajcarii. Ostatecznie dla bardzo upartych opcja przyjazdu w ciemno i szukanie pracy na miejscu nie jest też głupim rozwiązaniem jeśli tylko taka osoba ma odpowiednią determinację i wiedzę bez problemu w krótkim czasie powinna coś znaleźć.

Istotnym elementem dla niektórych z pewnością będzie wynagrodzenie. No i tutaj trzeba przedstawić dwie najbardziej popularne formy zatrudnienia w branży IT. Pierwsza to tradycyjny odpowiednik polskiej umowy o pracę. Niewiele różni się od naszej poza kilkoma drobnostkami takimi jak ilość płatnych dni urlopu. Drugą natomiast możliwością jest tzw. kontrakt. Kontrakt możemy podpisać z firmą, która w pewien sposób nas oddelegowuje do pracy w Szwajcarii. Większość firm zatrudniających w taki sposób to korporacje międzynarodowe. Taka forma współpracy niesie ze sobą znacząco większe zarobki, ale jednocześnie brak płatnego urlopu czy chorobowego. Dodatkowo osoba pracująca na kontrakcie będzie miała problem z uzyskaniem pozwolenia B, który między innymi bardzo ułatwia wynajem mieszkania na siebie. Co do samych zarobków. Kwoty oczywiście się różnią w zależności od miasta, stanowiska, firmy. Jednakże z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że dla Java czy .NET dewelopera z doświadczeniem większym niż 5 lat ta kwota powinna oscylować pomiędzy 100k-130k franków brutto rocznie. Ile to jest netto? To również jest bardzo zmienne, gdyż zależy od kilku czynników takich jak wiek, stan cywilny czy kanton w którym się pracuje. Dla Zurichu kwotę netto można obliczyć używając tego kalkulatora:
https://ethz.ch/en/the-eth-zurich/working-teaching-and-research/welcome-center/services-and-downloads/salary-calculator.html

Przechodząc do codziennego życia programisty w firmie. Czy kultura albo sposób pracy w Szwajcarii wyraźnie się różni się od tego w Polsce? W mojej opinii praktycznie wcale. W dalszym ciągu jest to kraj europejski, więc standardy pracy są niemal identyczne. Tak jak w Polsce funkcjonują przerwy na lunch, spotkania Scumowe, wspólne wyjścia na piwo czy imprezy integracyjne. Jedyną małą różnicą jest fakt, że tygodniowy czas pracy jest nieco dłuższy i mieści się zwykle w okolicach 41h.

Jednakże różnice z pewnością zauważycie w kosztach życia. Gdy w Polsce możecie sobie bez problemu pozwolić na codzienny lunch na mieście bez jakiegoś większego wpływu na Wasz budżet, tak tutaj możecie to dość drastycznie odczuć. Dotyczy to się również cen w większości usług. Dla planujących kupić mieszkanie – ceny w zasadzie są takie same jak w Polsce… tylko, że we frankach. Ma to jednak swoją małą zaletę, gdziekolwiek nie pojedziecie czy to na wakacje czy to w odwiedziny do rodziny w Polsce to zawsze będzie taniej.

Na końcu muszę wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, która nie ma bezpośredniego związku z tematem, jednakże może pozytywnie zadziałać na decyzje o podjęciu kroku o przeprowadzce do Szwajcarii – mam na myśli góry. Jeśli jesteście ich miłośnikami, uwielbiacie po nich chodzić, wspinać się, jeździć na nartach czy tak jak ja latać w ich okolicach na paralotni to odważę się stwierdzić, że nie ma lepszego państwa w Europie do tego typu aktywności. Szwajcaria oferuje nam łatwą dostępność do różnych szlaków turystycznych, dużą ilość kurortów narciarskich, świetnie działające kolejki linowe oraz wiele innych udogodnień z tym związanych.

Podsumowując, Szwajcaria dla programistów, lubiących aktywność fizyczną połączoną z górami lub dla często podróżujących może być bardzo ciekawą opcją. Natomiast wszystkim deweloperom, którzy tutaj chcą zamieszkać w celu zaoszczędzenia “grubych milionów” chciałbym zasugerować przemyślenie decyzji, gdyż na ten moment w Polsce branża IT naprawdę świetnie prosperuje i przy odrobinie szczęścia można znaleźć ciekawą ofertę z super wynagrodzeniem co w połączeniu z niskimi kosztami życia w Polsce daje całkiem spore oszczędności miesięczne. Dla wszystkich innych chcących sie bawić życiem zachęcam gorąco do przeniesienia swojej kariery w IT właśnie do Szwajcarii. Na koniec zostawiam Was z kilkoma losowymi shotami z mojej galerii.

About The Author

I am a software developer from Poland, currently focused on the .NET platform. I’ve been incredibly passionate about IT since a young age and am always seeking to expand my skillset. Furthermore, my personal development plan includes machine learning, cryptocurrency, image processing, and the Scrum framework. Turning to the personal part of my life. I’m a licensed paraglider holding an International Pilot Proficiency Information Card, a proud Arsenal F.C. supporter and avid traveller with an infatuation for the natural beauty of New Zealand. I’m keen on unusual or extreme sports, and I love to discover and try out new things.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.